NATION

USP Gold Medallists

Vice Chancellor’s All Rounder Prize      Female Graduate with the best combined academic performance and record of service to the community – Ms Kamniyata Kaajal   Pacific TAFE Outstanding graduate in
30 Mar 2017 11:00
USP Gold Medallists
USP Gold Medalist Winners

Vice Chancellor’s All Rounder Prize     

Female Graduate with the best combined academic performance and record of service to the community – Ms Kamniyata Kaajal

 

Pacific TAFE

Outstanding graduate in Business, Tourism and Hospitality Discipline – Tamaue Taraivosa

Outstanding graduate in Education and Humanities Discipline

– Farah Aiyub

Outstanding graduate in Technology and Environment Discipline

– Uday Prasad

Outstanding graduate in the Diploma (Level 5) Programme with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme

– Tamaue Taraivosa

Outstanding graduate in Professional Diploma in Business Management Programme with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme – Nishant Singh

Outstanding Foundation Science graduate

– Mohammed Faizan Khalid

Outstanding Foundation Social Science graduate – Yunting Huang

Outstanding graduate for the Diploma in Accounting  with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme – Tamaue Taraivosa

Outstanding graduate for the Diploma in Office Management with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme – Ateca Raumasi

Outstanding graduate for the Diploma in Information Technology with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme

– Uday Prasad

Outstanding graduate for the Certificate IV in Early Childhood Education and Care with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme – Farah Aiyub

Outstanding graduate for the Certificate IV in Training, Assessment and Evaluation with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme – Sarah Hemstock

Outstanding graduate for the Certificate IV in Fisheries Enforcement and Compliance  with a cumulative GPA of not less than 4.0 in the programme

– Vivina Seruvono BAUKARI

– Hilda LOBENDAHN

– ‘Amanaki PAEAHELOTU

– Emil SIHONO

– Katangateman TOKABWEBWE

– Jonathan WARA

 

Faculty of Arts, Law and Education (FALE)

Outstanding Bachelor of Education graduate in FALE – Petina ULAKAI

Outstanding graduate with a major in Education- Petina ULAKAI

Outstanding graduate with a major in History- Nelson Kalo

Outstanding graduate with a major in Literature and Language- Petina Ulakai

Outstanding graduate with a major in Psychology             – Shirleen Sahai

Outstanding graduate with a major in Social Work            – Salamasina Tofa

Outstanding graduate with a major in Sociology – Shirleen Sahai

Outstanding graduate with a major in Technical and Vocational Education – Mevah Kolikeda

 

Faculty of Business and Economics

Outstanding Master of Business Administration graduate- Audrey LITI

Outstanding Bachelor of Commerce Graduate – Sidharth KUMAR

Outstanding graduate with a major in Accounting – Sidharth Kumar

Outstanding graduate with a major in Economics – Sidharth Kumar

Outstanding graduate with a major in Finance – Sheenal  Narayan

Outstanding graduate with a major in Management and Public Admin – Shelveen Kumar

Outstanding graduate with a major in Official Statistics – Sumeet Lal

Outstanding Bachelor of Agriculture Graduate – Selina Siliana’au OIKALI

Outstanding Master of Agriculture thesis – Ashika Devi

Outstanding Land Management graduate – Mohsin Khan

TK Jayaraman Award for the best Master of Commerce in Economics (by coursework) – Radhika Ram

Prof Nowak Prize for Second Most Outstanding Graduate in MBA  – John RICHARDSON

 

Faculty of Science, Technology and Environment

Outstanding Master of Science thesis – Mr Rahul Kumar

Outstanding Bachelor of Science Graduate – Kunal SINGH

Outstanding graduate with a major in Biology – Leleimalefaga Tioata

Outstanding graduate with a major in Chemistry – Arsita Pratap

Outstanding graduate with a major in Geography – Nelson Kalo

Outstanding graduate with a major in Information Systems         Gok Peng

Outstanding graduate with a major in Mathematics – Tuisuga, Fatutolo

Outstanding graduate with a major in Physics – Kishore, Kaushal

Outstanding Bachelor of Engineering (Electrical/Electronics) Graduate    Krishneel KUMAR

Outstanding in Environmental Studies graduate  – Kunal SINGH

Outstanding Marine Studies Graduate – Charlene ERASITO

Outstanding Bachelor of Bachelor of Software Engineering graduate – Saaqib AKBAR

 

Inter-Faculty Prizes Postgraduate Recipients

Outstanding Bachelor of Arts Graduate Shirleen SAHAI

Outstanding overall results in Postgraduate Diploma

Nazia RAZA

Norman Bentley

Rahul KISHORE

Sunil GOPAUL

Best PhD graduate

Andreas Kopf

Dinesh Rao

Fiji Sun Instagram
Fiji Plus
Subscribe-to-Newspaper
error: